הרפתקאות בבית, בשכונה, ובסביבה הקרובה

ספר ילדים ושני ספרי ראשית קריאה שעלילותיהם מתרחשות קרוב לבית
KROV

ילדים נהנים לקרוא על הרפתקאות שמתרחשות במקומות רחוקים ובעולמות דימיוניים. לקרוא על בעלי חיים מדברים, גיבורי על, חייזרים, ילדים שניחנו בכוחות מיוחדים. אבל לפעמים נחמד דווקא לקרוא על דמויות אנושיות ועל סביבה מוכרת, זה מסייע לעבד חוויות יום-יומיות, ולהתכונן לסיטואציות דומות.

המלצה על שלושה ספרים, שמתרחשים בבית, בשכונה ובחוף הים הקרוב. אין בהם דרמות גדולות, רק תקלות קטנות שבסופן הכל בא על מקומו בשלום. ממש כפי שהדברים מתרחשים בדרך כלל בחיים עצמם.

כמה זה חמש דקות 

נעמי בן-גור, אביאל בסיל. ספר ילדים.

הסיפור מתחיל בבוקר שגרתי של התארגנות לעבודה ולגן. הלחמנייה שאיתן אמור לקחת לגן נופלת על הרצפה, ואבא שולח אותו למאפיה כדי לקנות לחמניה חדשה. האופה אומר שהלחמניות יהיו מוכנות בעוד חמש דקות. איתן יוצא מהמאפיה, פוגש אנשים, מוצא מציאות מעניינות, מקבל הבטחה לגור כלב, וכשהוא שב כעבור חמש דקות, או אולי חמש שעות, הלחמניות כבר נגמרות. איתן מגיע לגן עצוב, אבל לשמחתו מגלה שבדיוק באותו יום אופים לחמניות בגן. המסר הוא שאמנם הלחמנייה נפלה על הרצפה אבל בזכות התקלה הקטנה הזו הוא יוצא מהשגרה ומתעשר בחוויות.

ההסתייגות היחידה שיש לי מהסיפור הוא שהאב שולח ילד בן חמש למאפיה. באיורים נראה רחוב עירוני סואן, גם אם הילד אינו צריך לעבור כביש בדרך למאפיה, עדיין יש בכך סיכון (אופניים על המדרכה, כלבים שמשוטטים ללא מחסום פה, ועוד).  אני סבורה שיש לתווך את הנקודה הזו לילד. אולי להסביר שהמאפייה קרובה מאוד.

האיורים של אביאל בסיל מלאי תנועה ומעבירים היטב את התזזיתיות של הבוקר, הם גם עשירים בפרטים ובדמויות, וכיף להתעמק בהם.

KAMA

ההמצאה המדהימה של אבא

גל פורת, אביאל בסיל. ספר ראשית קריאה.

עמרי מבקש מהוריו כלב, אבל הם לא מסכימים. כדי לפצות אותו, אביו, שהוא ממציא פטנטים, ממציא משרוקית מיוחדת שקוראת לכלבים. עמרי מחבר שרוך למשרוקית, ועונד אותה סביב צווארו. מתברר שארעה תקלה – המשרוקית לא פועלת כמצופה. היא פועלת הרבה יותר טוב – כשעמרי עונד אותה סביב צווארו היא מתרגמת נביחות של כלבים למילים, ומתרגמת את מילותיו לשפת כלבים. בזכות המשרוקית עמרי מסוגל לשוחח עם כלבים. כשעמרי מטייל בגינה השכונתית הוא פוגש כלב שנראה עצוב, משוחח איתו ומתברר שלכלב לא טוב בביתו. הוא מקבל מעט אוכל וישן בארגז קטן במרפסת. עמרי מחליט לעזור לכלב האומלל, בסופו של דבר הוא מוצא לו בית חדש וטוב.

הסיפור מלא רגישות וחמלה כלפי בעלי חיים, והוא נגמר בסוף טוב, אבל לא סוף טוב סכריני, אלא מציאותי, לא מושלם. עמרי לא מקבל כלב, אבל חברו הטוב מאמץ כלב, והוא שותף לבחירת הכלב ולתהליך האימוץ.

הספר מלווה באיורים קטנים ומלבבים של אביאל בסיל בקו שחור עם צביעה חלקית בצהוב ובאדום.

AMTSAA

ליבי, או מה קרה בחוף הים של תל-אביב

הדס ליבוביץ, דניאל פלג. ספר ראשית קריאה.

זהו הספר השני בסדרת "ליבי". בספר השני פוגשים הקוראים את הדמויות האהובות מהספר הראשון, ליבי וחברתה גאיה, רפי גולדברט וכלבתו לוקה. ויש גם דמות חדשה: הכלב של ליבי – לאקי, שהוא אחד הגורים שלוקה המליטה בסוף הספר הראשון.

בספר הזה ליבי וגאיה הולכות לים עם אבא של ליבי ביום הראשון של חופשת פסח, וגם לאקי מצטרף. חוסר תשומת לב במשחק עם לאקי גורם לשתיים ללכת לאיבוד בחוף. אחרי שעה קלה של בלבול ומתח, הן מוצאות את אבא של ליבי, והכל מסתיים בשלום.

החברות בין ליבי וגאיה מתוארת באופן נפלא. יש ביניהן שיתוף פעולה, הבנה וקבלה הדדית. גאיה היא ילדה לחוצה וחששנית, וליבי מקבלת אותה כפי שהיא בלי תלונות ובלי רוגז. אפילו לאחר שהן הולכות לאיבוד הן לא נגררות להאשמות הדדיות, או למריבה. הן מנסות לפתור את הבעיה, כשכל אחת מהן תורמת מחוזקותיה – גאיה מחשבת אומדן של המרחק שעברו, וליבי, שאינה טובה בחשבון וחישובים מבלבלים אותה, אבל ניחנה ביוזמה ובתושיה, עולה אל סוכת המציל להשקיף ממנה על החוף ולאתר את אביה.

איורי השחור-לבן של דניאל פלג מרהיבים. הדמויות מלאות הבעה ואופי, וצבעי העור שלהן מגוונים.

LIBI

.

[email protected]

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
admin

admin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

מה זה?! יש בך שלד!

התלהבתי מהספר "נא לא ללקק את הספר הזה" ושמחתי מאוד לגלות שמחבריו, עידן בן ברק וג'וליאן פרוסט, יצרו ספר חדש. שמו של הספר החדש הוא